Jako Prezydent Ukrainy i patriota Wołodymyr Zełeński razem ze swoimi rodakami od 24 lutego 2022 roku musi mierzyć się z agresją Rosji wobec Ukrainy. Prezydent udowadnia przed całym światem jak powinna wyglądać postawa osoby na tym stanowisku. Nikt nie ma wątpliwości, że postępuje właściwie a swoim zachowaniem wzbudza podziw i szacunek. Jednak nie zawsze tak było. Jego przeszłość wiązała się z aktorstwem, satyrą i szeroko pojętą rozrywką, co budziło wątpliwości czy Zełeński będzie nadawał się na tak poważne i odpowiedzialne stanowisko jakim jest fotel prezydenta. Jak wyglądała jego przeszłość i co doprowadziło go do tego miejsca?

Wołodymyr Zełeński – biografia

Wołodymyr Ołeksandrowycz Zełenski urodził się w 1978 roku w Krzywym Rogu, na środkowej Ukrainie. Wychował się w rodzinie inteligenckiej pochodzenia żydowskiego jako jedyny syn Ołeksandra i Rimmy Zełenskich. Jego ojciec jest z wykształcenia matematykiem cybernetykiem, a matka inżynierem.

Jako dziecko Wołodymyr Zełenski często brał udział w szkolnych przedstawieniach teatralnych opartych na twórczości Czechowa, Fonvizina czy Dostojewskiego, więc już od dzieciństwa towarzyszyła mu sztuka. Później do tego doszła muzyka – grał na gitarze w szkolnym zespole muzycznym. Jednak jego wybór studiów prawniczych zupełnie rozmijał się z jego dotychczasowymi zainteresowaniami.

Pierwsze profesjonalne występy artystyczne

Na tak odległych od sztuki studiach wykluła się nowa pasja – taniec. Dzięki wrodzonemu talentowi został zaproszony do zespołu „Zaporoże – Krzywy Róg – Tranzyt” jako choreograf. Uczestniczył też w uniwersyteckim kabarecie „Bezdomni” i kilku innych, gdzie występował głównie w skeczach tanecznych.

Po tych doświadczeniach postanowił wraz z dwójką przyjaciół założyć własną grupę kabaretową pod nazwą „Studio Kwartał 95”. Formacja została szybko zauważona i padały propozycje współpracy na szklanym ekranie. Pierwsza była telewizja rosyjska, a po pięciu latach ukraińska. Ta formuła szybko stała się jednym z najpopularniejszych programów rozrywkowych w telewizji na terenie Ukrainy.

Wołodymyr Zełeński podczas występu Studia Kwartał 95

Wołodymyr Zełeński w „Tańcu z gwiazdami”

Największą popularność Wołodymirowi Zelenskiemu przyniosła wygrana w ukraińskiej wersji „Tańca z gwiazdami” w 2006 roku, którą wygrał będąc w parze z dwukrotną mistrzynią świata w tańcu towarzyskim – Ołeną Szoptenko. Finał ten zebrał przed ekrany telewizorów prawie 90% całkowitej widowni telewizyjnej w Ukrainie.

Wołodymyr Zełeński w Tańcu z gwiazdami

Po tym sukcesie pojawiało się mnóstwo propozycji współpracy w świecie filmowym. Zełenski stał się gwiazdą cyklu komedii romantycznych: „Miłość w wielkim mieście”. Pojawił się też w filmach „8 pierwszych randek” i „8 nowych randek”.

„Sługa narodu” i miliony wyświetleń na YouTube

Kulminacją jego przygody z telewizją była rola w serialu „Sługa Narodu”, którego trzy sezony nadawano w latach 20015-2019. Zełenski grał w tej produkcji nauczyciela historii Wasyla Hołoborodkę, który nieoczekiwanie wygrywa wybory prezydenckie. Po objęciu urzędu stroni od luksusów, woli dalej mieszkać w swoim skromnym mieszkaniu razem z rodzicami i starszą siostrą, a do pracy dojeżdża rowerem lub komunikacją miejską. Serial „Sługa Narodu” okazał się największym sukcesem w historii ukraińskiej produkcji telewizyjnej.

Wołodymyr Zełeński w serialu „Sługa narodu”

Na fali popularności serialu współpracownicy Zełenskiego w 2017 roku zarejestrowali partię o tytułowej nazwie serialu „Sługa Narodu”. A on sam w sylwestrową noc w 2018 roku ogłosił, że będzie startować w wyborach prezydenckich. Mało kto wziął te słowa na poważnie, powszechnie mówiło się, że to kolejny element kampanii promocyjnej serialu. Co więcej ostatni sezon serialu został wyemitowany na tydzień przed pierwszą turą wyborów prezydenckich w 2019 roku.

Aktorski sukces Wołodymyra Zełenskiego nie tylko zwiększył jego rozpoznawalność, ale okazał się także proroczy. Los chciał, że postać Hołoborodki jako skromnego, szczerego człowieka, który obala korupcję i rządy oligarchów tak bardzo odpowiadała widzom, a jednocześnie zrosła się z samym Zełenskim, że stała się niejako kluczem do sukcesu politycznego.

Ołena Zełeńska – Pierwsza Dama Ukrainy. Matka, przyjaciółka i współpracowniczka

Ołena Zełenska urodziła się w tym samym roku i mieście co Wołodymyr Zełenski. Chodzili nawet do tej samej szkoły, jednak poznali się dopiero na studiach. Studiowała architekturę, ale nigdy nie pracowała w zawodzie. Zamiast tego pisała teksty dla kabaretu „Studio Kwartał 95”, w którym występował Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zełeński i Ołena Zełeńska

Para spotykała się przez osiem lat, ślub wzięli w 2003 roku. Rok później urodziła się ich córka Oleksandra, a w 2013 syn Kirył. Idąc śladami taty Oleksandra, już w wieku 10 lat zagrała razem z nim w filmie „8 nowych randek”. W produkcji wcieliła się w postać Sashy, czyli córki głównego bohatera granego przez jej prawdziwego tatę. Z kolei w 2016 roku wzięła udział w programie dla dzieci „Rozśmiesz komika” i wygrała 50 000 hrywien.

Komediowo-aktorska historia kariery Zełeńskiego budziła wśród ukraińskich wyborców wiele wątpliwości. Czy aktor może posiadać odpowiednie zdolności, by prowadzić naród? Sytuacja po 24 lutego ostatecznie zweryfikowała charakter prezydenta. W tej chwili odwaga Wołodymyra stała się kamieniem milowym budującym wysokie morale obywateli Ukrainy, którzy walczą o swoją wolność.