Od sierpnia tego roku na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys humanitarny. Uchodźcy i uchodźczynie z Afganistanu, Iraku, Demokratycznej Republiki Konga, Somalii, Kamerunu i innych państw o niestabilnej sytuacji docierają do Polski. Straż Graniczna uniemożliwia im jednak przekroczenie granicy i staranie się o azyl, bezprawnie odsyłając ich do Białorusi – informuje organizacja Human Rights Watch. Anita Sokołowska postanowiła wziąć sprawy we własne ręce.

Od początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej działają organizacje pomocowe i niezależni aktywiści, wspólnie tworząc „Grupę Granica”. Niosą doraźną pomoc w strefie stanu wyjątkowego, dostarczając przebywającym w lasach osobom uchodźczym ubrania i ciepłe jedzenie. Stanowią również rzetelne źródło informacji na temat wydarzeń, które mają miejsce w lasach. Pomagają również aktorzy. Znana m.in. z serialu „Na dobre i na złe” Anita Sokołowska postanowiła samodzielnie przynieść pomoc uchodźcom zatrzymanym na grnaicy.

Aktorka Anita Sokołowska w drodze na granicę polsko-białoruską

Anita Sokołowska pomaga wolontariuszom na wschodniej granicy

Swój opór w stosunku do wydarzeń na granicy zamanifestowało także wielu artystów. W pomoc organizacjom zaangażowali się ludzie kultury, wśród nich również Anita Sokołowska. Aktorka pojechała na Podlasie, by wesprzeć działania wolontariuszy.

„Tak, jeżdżę na granicę. Tak, pomagam w każdy możliwy sposób. Nikt nie zasługuje, by umierać w lesie. Nie ma mojej zgody na cierpienie drugiego człowieka. Moje serce płacze. Dusza krzyczy. Oczy widziały przerażające obrazy. Dziękuję wszystkim Wolontariuszom, Ludziom Dobrej Woli, Fundacjom, Organizacjom niosącym pomoc w strefie kryzysu humanitarnego. Osoby Uchodźcze mają twarze, nazwiska, swoje historie, rodziny. Uciekają przed przerażającymi doświadczeniami, które spotykają ich w ich krajach.” – napisała swoim Instagramie aktorka.

„Nikt nie zasługuje na śmierć w lesie”. Apel ludzi kultury i Kościoła

Ludzie kultury i Kościoła wystosowali apel, w którym wyrazili swoją solidarność z uchodźcami.

„Pierwszy raz zebraliśmy się razem w takim składzie! Ludzie kultury i Kościoła, ludzie o różnych profesjach i poglądach, zebraliśmy się by zaapelować o pomoc. Razem prosimy o dopuszczenie pomocy humanitarnej ludziom, którzy znaleźli się na terytorium naszego kraju. Bo przecież bez względu na to, jakie mamy poglądy polityczne, w co wierzymy, każdy z nas zgodzi się z myślą, że nikt nie zasługuje na śmierć w lesie”. – skomentowała Anita Sokołowska.

W spocie wyreżyserowanym przez Jana Holoubka wzięli udział biskup Rafał Markowski, Tomasz Kot, Agnieszka Więdłocha, Danuta Stenka, Dawid Podsiadło, Martyna Wojciechowska, Antoni Pawlicki, Magdalena Zawadzka, Grzegorz Markowski, Magdalena Różczka i Janusz Gajos.